Přeskočit na obsah

Jak začít

Jachting a winsurfing jsou sporty, ve kterých se naučíte zvládnout dva živly – vodu a vítr. Na čerstvém vzduchu v přírodě si užijete spoustu zábavy a radost z pohybu. Můžete se seznámit se zajímavými lidmi a získat nové přátele nejen u nás, ale i v zahraničí. Jachting je pro všechny věkové skupiny od 6 do 100 let. Můžete začít od malých okruhových plachetnic na českých vodách a pokračovat až k námořním jachtám a plavit se po celém světě. Plachtění má mnoho podob a můžete si vybrat z rozmanitých lodních tříd. Pro informaci uvádíme několik bodů, které vám pomohou udělat si představu.

Pokud vás plachtění chytne, stane se koníčkem na celý život.

Kde začít: přijďte se podívat na některý závod, který se koná na Velkém Dářku nebo na soustředění, které pořádáme každý rok na začátku července.

Optimist

optimist

Pro malé začínající jachtaře je určena plachetnice Optimist, která je postavena tak, aby poskytovala začátečníkům dostatek stability a bezpečí.

Kdy začít: Optimist je určen pro děti od 6 do 15 let

Kam dál: když děti z optimista „vyrostou“, mohou pokračovat na lodní třídě Laser 4.7, RS Feva nebo začít jezdit na windsurfingu Bic Techno 293.

Jak pořídit loď: K dispozici bývají použité lodě po závodnících, kteří buď končí nebo si pořídili novější loď

Odkazy:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Optimist

http://www.optimist.cz/predstaveni-lt-optimist.aspx

 

Bic Techno 293

Tato windsurfingová třída je rozšířena po zemích celého světa a je určena pro mládež od 11 do 17 let. Od 17 let je možné pokračovat na T293+. Jedním z hlavních principů této třídy je tzv. One Design. To znamená, že všichni závodníci mají stejné vybavení, které je dodáváno jedním výrobcem. Je tedy zaručeno, že mají všichni stejné podmínky.

Závodí se v několika věkových kategoriích

  • U13 do 13 let
  • U15 do 15 let
  • U17 do 17 let
  • A17 nad 17 let

Jedná se o výchozí startovací třídou pro pokračování ve všech dalších WS třídách pro dospělé. Svým konceptem odpovídá olympijské třídě RS:X. Jedná se o tzv. hybridní plovák, který umožňuje jak výtlačnou plavbu, tak i jízdu ve skluzu, což je stejný koncept jako plovák RS:X.

Kam dál: Na tuto třídu přímo navazuje Neilpryde RS:X, což je olympijská třída. Pokud nemáte olympijské ambice, je možné pokračovat ve třídě Raceboard nebo FUN.

Odkazy:

Techno 293