Přeskočit na obsah

Windsurfing

Významnou součástí českého jachtingu je windsurfing. Je to nejmladší z jachtařských sportů a má nejvíce amatérských vyznavačů. Vznikl v Kalifornii na přelomu let 1967/1968. U nás bylo první "prkno" zakoupeno v roce 1973 a v následujícím roce se začaly stavět amatérsky další plováky a plachty. Od té doby se surfeři rozjeli jako lavina na všechny dostupné vodní plochy po celé republice. Někteří z nich se organizovali do klubů, mnozí ale surfují jen pro vlastní potěšení.

Závody starých WS

Na Velkém Dářku se prkna objevila záhy po objevu této disciplíny jachtingu v tehdejší ČSSR. Členové oddílu a ryzí amatéři to zkoušeli ze začátku jen pro vlastní radost a později se začaly organizovat i závody. Oblíbené byly závody odborářů uspořádané pro neregistrované sportovce. Na loděnici se také pořádalo mnoho kurzů na výuku windsurfingu. V roce 1993 přišli do YC Žďas již zkušení závodníci windsurfingu z Jihlavy Sláva Švestka a Pavel Netík. Byli v té době na špičce žebříčků a tato místa zaujímali řadu let až do závěru tisíciletí. Sláva Švestka a Pavel Netík se v té době stali vícekrát Mistry republiky a vítězi vrcholných pohárových soutěží. Jejich výkonům můžeme děkovat za výrazné zlepšení celkového hodnocení našeho jachtklubu v celostátním žebříčku. YC Žďas se pořadatelsky podílí na sérii závodů ve windsurfingu.

Dnes jsou již pryč časy, kdy se prkna stavěla amatérsky. Technologie ve windsurfingu zaznamenala od svého počátku bouřlivý vývoj a tak jako všude jinde se používají moderní lehké a pevné materiály.

Trojúhelníkové plachty již patří historii. Jen tu a tam jsou vidět, když se s ní učí nějaký začátečník. Látkové plachty z dacronu dnes nahradil průhledný monofilm a profil plachty kopíruje ptačí křídlo. Plachty se také rozrostly do obřích rozměrů, které by dříve nebyl schopen nikdo zvládnout. Dnes jsou běžné i velikosti okolo 12 m², přičemž někteří těžší jezdci jsou schopni tuto plachtu "ukočírovat" i za silného větru.

WS bez držení Také plováky zaznamenaly změnu. Dnešním trendem jsou surfy až 100 cm široké a s ploutví až 70cm dlouhou. Díky jejich extrémní šířce lze dosáhnout skluzu už při relativně mírném větru od 5 m/s. Svezení na tomto plováku, který dosahuje vysokých rychlostí, bývá opravdovým adrenalinovým zážitkem. Ve světě je tato kategorie označována jako Formula Windsurfing. Také u nás propadá této třídě čím dál více nadšenců a řady jejich závodníků rostou.

One Design jump V současné době se usiluje o prosazení plováku a plachty nové generace na olympijské hry v roce 2008. Zatím byl používán raceboard Mistral One Design neboli IMCO. Jeho vybavení je dnes považováno za zastaralé, i když jeho použitelnost je široká ve slabém i silném větru. Výběr nového typu je komplikován tím, že musí být schopen jízdy ve velice širokém rozsahu větru. Musí být umožněna jak plavba výtlačného typu tak skluzová jízda, což bývá těžké skloubit dohromady. Výsledkem je plovák hybridního typu. Jedná se o kompromis, takže plovák je středně široký a zároveň má kačenu, která umožňuje ostré kurzy za slabého větru. Budoucnost ukáže, kam budou směřovat nové trendy.