Přeskočit na obsah

Ostatní sporty

Jachting a winsurfing je u nás sezonní sport, běžně se provozuje od jara do podzimu. Ve zbylém období nezbývá nic jiného než provozovat jiné doplňkové sporty, aby se člověk udržel v kondici. Volba je široká, ať už je to plavání, pocení v posilovně nebo v našem kraji velmi rozšířené lyžování na běžkách.

Když zamrzne vodní hladina, naskýtá se možnost ledního jachtingu. Lední jachty se na Velkém Dářku zatím nerozšířily. Má na to vliv také fakt, že led je většinou pokryt sněhem více než v jiných oblastech (známé je především Máchovo jezero).

Snowfer Dalším sportovním trendem v zimě je snowfering. Tento sport je obdobou winsurfingu s tím rozdílem, že se provozuje na sněhu nebo ledu. V našich krajinách je asi od začátku winsurfingu spousta nadšenců, kteří si na zimu sestrojovali různé varianty "ledniček", prkýnek s bruslemi nebo "skifuků" (lavička na skokanských lyžích). Do všech těchto "udělátek" stačí píchnout surfovou plachtu a už se jenom řítit zimní krajinou.

Na světovém trhu je samozřejmě také možnost sehnat originální snowfer. Vyrábí se v Kanadě a má podobu dlouhého velkého snowboardového prkna se skosenými hranami a bruslemi. Snowfer je velice univerzální, je možné s ním jezdit jak ve sněhu tak na ledě. Výrobce dokonce otestoval, že se s ním dá surfovat na vodě, i když to nebude to pravé ořechové, k čemu je snowfer určen. Poskytuje to alespoň naději v případě prolomení ledu.

Kitewing V roce 2003 nám Patrik Pollak představil další novinku – kitewing. Podle názvu správně tušíte, že se jedná o kombinaci draka s křídlem. Křídlo drží jezdec za ráhno v rukách nad sebou. Může se pohybovat na lyžích, snowboardu nebo na bruslích na led. Pokud není sníh, může jezdit na inline-bruslích, mountain-boardu nebo dirt-boardu (obdoba koloběžky bez řídítek). Manipulace s křídlem je velmi snadná. S kitewingem se naučíte jezdit za jedno odpoledne. Na lyžích na sněhu je tento sport celkem bezpečný, pokud již umíte jezdit na lyžích. V silnějším větru je možné dosáhnout úctyhodných rychlostí, proto je dobré mít také přilbu. Na ledu je tato ochrana absolutní nutnost, pokud si lehkovážně nekoledujete o otřes mozku. S kitewingem je na sněhu možné jezdit zhruba ve větru od 5-6 m/s. V silnějším větru není problém poskočit si a zalétat si vzduchem :-). Kitewing poskytuje neuvěřitelnou možnost pohybu a skvělou zábavu.

Další možností jak si v zimě zařádit je použití vybavení pro kitesurfing s tím rozdílem, že použijete lyže nebo snowboard. Na zamrzlém Velkém Dářku se již někteří nadšenci proháněli a nejen v zimě. Provozování tohoto sportu v létě je hlavně omezeno stromy, které rostou všude okolo vody a také relativně menší plochou v porovnání s Novými Mlýny nebo Nechranicemi.

Pokud si myslíte, že všechny tyto vymoženosti jsou až výplodem naší moderní doby, zkuste se podívat na stránku o skatesailingu. Jedná se o jízdu na bruslích s plachtou. Tento sport provozovali pro svou zábavu lidé z vyšších společenských vrstev již od roku 1800. Později se stal tento sport dostupný i pro obyčejné smrtelníky.