Velké Dářko je rybník s plochou 206 ha a byl založen roku 1480. Původním účelem bylo shromažďování vody na pohon hamrů, později chov ryb. Nadmořská výška 615 m signalizuje drsnější počasí. Okolí Velkého Dářka je hustě pokryté jehličnatými lesy. V polovině 20. století se VD stalo místem rekreace. Nyní, po restituci, se vrátil rybník do majetku Dr. Kinského, který jej opět využívá k chovu ryb. Na Velkém Dářku je zakázán provoz motorových lodí.
Českomoravská vrchovina patří k oblastem s největším výskytem větrných dnů v Česku. Tím je tedy Velké Dářko výhodné pro jachtaře a surfery. Velmi výhodný směr větru je severozápad. Je převážně stálý a bez turbulencí. Co se týká dostupnosti z loděnice je méně výhodný směr jihovýchod, ale i tak je to podobný zážitek, občas i lepší než u severozápadu. V hlavních směrech SZ a JV je součet všech kurzů více jak 2 km, pro surfery na kraťasech jsou v oblibě úseky mezi loděnicí a poloostrovem a naopak u Radostína v tzv. díře.
Následující mapka popisuje přibližný směr proudění při větru ze severozápadu. Světle modré oblasti vyznačují místa s větrným stínem. V současné době se větrný stín rozšířil i v takzvané díře. Mají na to vliv rozrůstající se stromy na místě původní louky na severozápadní straně.
Jihovýchodní vítr bývá více roztříštěný zejména v blízkosti hráze a loděnice. Při závodech je náročnější na vychytávání změn, takže můžete chytnout tzv. “haluz” nebo také pěkně prodělat. Při větší síle větru nad 10 m/s bývá jeho zvládnutí náročnější. Zejména z kraje u hráze přicházejí nárazy tak říkajíc z nuly. Od prostředka rybníka se již vítr stabilizuje a vzadu u domečku si jej můžete vychutnat v plné síle i s většími vlnami.
Pokud si jako závodníci chcete zakreslovat vlastní větrné situace, připravili jsme pro vás následující odkazy, kde najdete obrázky s obrysem Velkého Dářka i s měřítkem.